Artykuł
do 2022-05-31
do 2022-05-31
Sporządzanie zaświadczenia o przychodzie pracownika lub zleceniobiorcy uprawionego do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego
Do 31 maja 2022 r. płatnicy składek mają czas na przesłanie do ZUS zaświadczeń o wysokości przychodów zatrudnionych pracowników lub zleceniobiorców, którzy jednocześnie pobierają świadczenie/zasiłek przedemerytalny. W bieżącym roku w zaświadczeniach należy wykazać przychody uzyskane w okresie od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. Natomiast osoby prowadzące pozarolniczą działalność przesyłają do ZUS oświadczenie o wysokości osiągniętego przychodu.
Obowiązujące przepisy nie przewidują formalnego wzoru zaświadczenia o wysokości przychodu dla celów rozliczenia świadczenia/zasiłku przedemerytalnego. Zaświadczenie może zatem przybrać dowolną formę (np. tabeli lub opisu). Ważne, aby płatnik składek w zaświadczeniu podał określone dane niezbędne do prawidłowego rozliczenia, bez konieczności przeprowadzania dodatkowo postępowania wyjaśniającego. Dane te przedstawia poniższy schemat.
Informacje, jakie powinno zawierać zaświadczenie dla celów rozliczenia świadczenia/zasiłku przedemerytalnego
W przypadku świadczeń (zasiłków) przedemerytalnych konieczność rozliczenia miesięcznego wynika z przepisów ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (art. 5 ust. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych). Inaczej jest w przypadku rozliczenia emerytur i rent, gdzie wariant rozliczenia jest uzależniony od treści zawartej w zaświadczeniu. Zatem wystawiając zaświadczenie dla osoby pobierającej świadczenie/zasiłek przedemerytalny, należy pamiętać o rozbiciu przychodu na poszczególne miesiące.
Okres, jaki należy uwzględnić w zaświadczeniu
Obowiązek rozliczenia świadczeń/zasiłków przedemerytalnych powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego. W przypadku tych świadczeń - odmiennie, niż ma to miejsce przy emeryturach i rentach, gdzie są rozliczane przychody osiągane w latach kalendarzowych - ZUS dokonuje rozliczenia zarobków osiągniętych w okresie od 1 marca danego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych). Obowiązek rozliczenia przychodu powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right