Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 lutego 2021 r., sygn. I CSKP 39/21

Wykładnia art. 59 pr. aut., zgodnie z którą w razie odstąpienia od umowy, której przedmiotem jest utwór (prawo autorskie), skutki następują w każdym wypadku jedynie pro futuro, a strony nie muszą sobie zwracać spełnionych świadczeń, jest wprost sprzeczna z brzmieniem powołanego przepisu. Zgodnie bowiem z art. 59 pr. aut., jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, każda ze stron, odstępując od umowy lub wypowiadając ją, może żądać od drugiej strony zwrotu wszystkiego, co świadczyła. Taki rezultat wykładni nie może zatem zostać zaaprobowany.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Manowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marcin Krajewski

‎SSN Joanna Misztal-Konecka

w sprawie z powództwa "J." sp. z o.o. w Ł. ‎przeciwko Skarbowi Państwa - Zakładowi Emerytalno-Rentowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w W. o złożenie oświadczenia woli i zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 lutego 2021 r., ‎skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 10 lipca 2017 r., sygn. akt VI ACa (…),

oddala skargę kasacyjną i zasądza od "J." sp. z o.o. w Ł. na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej kwotę 7500 (siedem tysięcy pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 czerwca 2015 r. Sąd Okręgowy w W. zobowiązał pozwany Skarb Państwa - Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu na powoda J. sp. z o.o. w Ł. praw autorskich do „Systemu Informatycznego (…)” (dalej „SI (…)” lub „System”). Sąd Okręgowy zasądził także od pozwanego na rzecz powoda kwoty 3.426.993,42 zł wraz z ustawowymi odsetkami tytułem trzykrotności stosownego wynagrodzenia za naruszenie autorskich praw majątkowych do SI (…).

Podstawą rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego były następujące ustalenia faktyczne i rozważania prawne:

W dniu 28 lutego 2000 r. zawarta została pomiędzy Skarbem Państwa Zakładem Emerytalno-Remontowym MSWiA (dalej: „ZER MSWiA”) a J. sp. z o.o. w Ł. umowa, na podstawie której zamawiający ZER MSWiA powierzył wykonawcy J. sp. z o.o. wykonanie, zainstalowanie i wdrożenie SI (…), którego przedmiotem i zdaniem było wspomaganie postępowania dotyczącego zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy Policji, UOP, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00