Artykuł
do 2023-08-18
do 2023-08-18
Zmiany w czasie pracy kierowców od 2 lutego 2022 r.
Kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej. Podróżą służbową kierowcy mogą być jedynie zadania służbowe wykonywane w ramach krajowych przewozów drogowych. Takie zmiany zostały wprowadzone od 2 lutego 2022 r. w wyniku nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców.
Polskie przepisy w zakresie czasu pracy kierowców oraz transportu drogowego zostały dostosowane do unijnych aktów prawnych wchodzących w skład tzw. Pakietu Mobilności I. Unijne regulacje do polskich przepisów wdraża ustawa z 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 209). Ponadto przepisy o czasie pracy kierowców w wyniku wskazanej nowelizacji zostały dostosowane również do wyroku TK z 24 listopada 2016 r. (K11/15).
Podróż służbowa tylko w ramach przewozów krajowych
Pracodawcy zatrudniający kierowców w transporcie krajowym i międzynarodowym zapewne pamiętają trwające kilka lat spory prawne dotyczące noclegów w kabinach i sposobu ich rozliczania. Część pracodawców uznawała, że nie musi wypłacać kierowcom ryczałtu za odbieranie odpoczynku w kabinie pojazdu. Zapewniali im bowiem bezpłatny nocleg w kabinie, powołując się na art. 8 ust. 8 rozporządzenia nr (WE) nr 561/2006. Zgodnie z nim, jeżeli kierowca dokona takiego wyboru, dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right