Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 11 maja 2021 r., sygn. I PSKP 16/21

1. W definicji działalności pożytku publicznego nie mieści się udzielanie odpłatnej pomocy prawnej, niezależnie od wysokości wynagrodzenia za wykonanie usługi prawnej i niezależnie od wysokości wynagrodzenia osób świadczących takie usługi, działalność ta - jeżeli będzie prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły - będzie stanowiła działalność gospodarczą.

2. Wprawdzie art. 9 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie stanowi o „przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu osoby fizycznej z tytułu zatrudnienia”, ale należy uznać, że desygnat ten obejmuje zatrudnienie w szerokim tego słowa znaczeniu, a więc dotyczy on także zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, powiązane ze stowarzyszeniem umową zlecenia.

3. Nie można podzielić poglądu, że art. 8 i powiązane z nim przepisy k.p.c. nie wykluczają prowadzenia przez daną organizację pożytku publicznego działalności gospodarczej, byleby działalność ta nie stanowiła jej głównego zadania. Wykładnia art. 8 k.p.c., art. 462 k.p.c. w związku z art. 9 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzą do konstatacji, że jeżeli dany rodzaj działalności odpłatnej pożytku publicznego organizacji pozarządowych stanowi działalność gospodarczą, to nie jest dopuszczalne wytoczenie powództwa na rzecz pracownika związanego z tym rodzajem działalności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Leszek Bielecki

‎SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa Stowarzyszenia „T.” w P. działającego na rzecz D. K. przeciwko X. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w P. ‎o ryczałt za noclegi, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 maja 2021 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. akt VIII Pa (…),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00