Zmiany 2022! Ryczałt od dochodów spółek – estoński CIT po zmianach
W ramach Polskiego Ładu z początkiem 2022 r. wprowadzone zostały istotne zmiany w przepisach określających opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (potocznie opodatkowanie w tej formie nazywane jest estońskim CIT). Obecnie łatwiej jest wybrać taką formę opodatkowania i jest ona szerzej dostępna. W artykule wskazujemy i omawiamy zmiany wprowadzone w tej formie opodatkowania.
Zobacz również:
Przewodnik po zmianach w podatkach i rachunkowości 2022>>>
Fakturowanie po zmianach od 1 stycznia 2022 r. - na przykładach>>>
Skala podatkowa, ryczałt czy podatek liniowy - jaką formę opodatkowania wybrać w 2022 r.>>>
Estoński CIT - sprawdź, czy warto go wybrać>>>
Z początkiem 2021 r. wprowadzona została możliwość wyboru przez niektórych podatników podatku dochodowego od osób prawnych opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (zob. art. 28c-28t updop) - dalej: estoński CIT lub ryczałt. Jest to forma opodatkowania wiążąca dochód do opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego. Jej stosowanie zmienia podstawowe zasady opodatkowania obowiązujące w ustawie o CIT (między innymi w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania i stawek podatku).
Podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie estońskim CIT w 2021 r., nowe przepisy stosują od:
- 1 stycznia 2022 r., jeżeli ich rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy,
- początku roku podatkowego, który rozpocznie się po dniu 1 stycznia 2022 r., jeżeli ich rok podatkowy nie jest równy kalendarzowemu (zob. art. 64 ustawy nowelizującej wprowadzającej Polski Ład).
Rozszerzenie możliwości korzystania z ryczałtu
Od 1 stycznia 2022 r. z opodatkowania w formie ryczałtu może korzystać więcej podatników. Nowe kategorie podatników mogących wybrać opodatkowanie w tej formie to:
- spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne i proste spółki akcyjne (zob. art. 28j ust. 1 pkt 4 updop). W związku z tą zmianą w updop zmieniono nazwę tej formy opodatkowania z ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych na ryczałt od dochodów spółek. Warto zauważyć, że nadal tej formy opodatkowania nie mogą wybrać spółki jawne będące podatnikami CIT;