Jak skorygować najczęstsze błędy w dokumentacji zgłoszeniowej i rozliczeniowej ZUS – 8 przykładów z praktyki
Korekta dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych ZUS jest przeprowadzana zasadniczo w programie Płatnik albo aplikacji dostępnej na PUE ZUS (e-Płatnik). Obsługiwać dokumenty ZUS w e-Płatniku mogą jednak tylko te podmioty, które zgłaszają do ubezpieczeń nie więcej niż 100 osób.
W każdym przypadku dokonywania korekty dokumentów rozliczeniowych - przy wykorzystaniu zarówno programu Płatnik, jak i aplikacji e-Płatnik, korektę przeprowadza się na przetworzonym w ZUS dokumencie rozliczeniowym. W przypadku korygowania dokumentów zgłoszeniowych nie ma takiego warunku.
W programie Płatnik i aplikacji e-Płatnik użytkownik ma możliwość skorygowania „od ręki” dokumentów rozliczeniowych co do zasady za okres ostatniego roku. Korekta dokumentów za starszy okres wymaga zamówienia kompletów rozliczeniowych w ZUS. Można to zrobić, wysyłając zamówienie na adres e-mail: cot@zus.pl. Przy składaniu zamówienia należy wskazać nazwę płatnika składek, jego dane identyfikacyjne - NIP, REGON, oraz interesujący płatnika okres rozliczeniowy. Zamówione komplety rozliczeniowe są udostępniane w ciągu 24 godzin (nie wliczając dni wolnych od pracy - sobót, niedziel i świąt) i widoczne dla użytkownika w programie i aplikacji przez okres 30 dni.
Od 1 stycznia 2022 r. korekta dokumentów rozliczeniowych nie będzie możliwa po upływie 5 lat od dnia, w którym minął termin opłacenia składek rozliczonych w raporcie i deklaracji. Dokumenty rozliczeniowe korygujące za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. będzie można złożyć do 1 stycznia 2024 r. Do końca 2021 r. nie obowiązuje limit w zakresie dokonywania tego rodzaju korekty.