Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2021 r., sygn. I NKRS 22/21
Art. 69 § 1b zd. 2 p.u.s.p. nie wyłącza możliwości odwołania się sędziego od uchwały KRS i nie stanowi wyjątku przewidzianego przez art. 44 ust. 1 zd. 1 in fine ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, a zatem art. 44 ust. 1 ustawy stanowi samodzielną podstawę odwołania od uchwały KRS.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Wiak (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Tomasz Demendecki
SSN Adam Redzik
w sprawie z odwołania S. J. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa nr (…)/2020 z dnia 20 sierpnia 2020 r. w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska przez sędziego osiągającego wiek uprawniający do przejścia w stan spoczynku, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 19 stycznia 2021 r.,
uchyla zaskarżoną uchwałę i przekazuje sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Uchwałą nr (…)/2020 z 20 sierpnia 2020 r. w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska przez sędziego osiągającego wiek uprawniający doprzejścia w stan spoczynku Krajowa Rada Sądownictwa (dalej: KRS lub Rada) nie wyraziła zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego przez S. J. – sędziego Sądu Okręgowego w R. (dalej: Skarżący). W uzasadnieniu uchwały wskazano, że KRS uchwałą nr […]/2019 z 4 października 2019 r. w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska przez sędziego osiągającego wiek uprawniający do przejścia w stan spoczynku nie wyraziła zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego przez Skarżącego. Złożył on odwołanie od podjętej uchwały, które Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 3 czerwca 2020 r. (INO3/20) uwzględnił i uchylił zaskarżoną uchwałę, przekazując sprawę Radzie do ponownego rozpoznania.
-
keyboard_arrow_right