Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 22-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 22-11-2024
Data publikacji: 2021-10-12

Kiedy biuro rachunkowe ma do czynienia z prawem autorskim

Biuro rachunkowe ma często do czynienia z przepisami ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dotyczy to wielu czynności podejmowanych przez księgowego, zwłaszcza gdy posługuje się wzorami pism, umów, pisze artykuły lub książki, redaguje wiadomości e-mail do klientów czy ustala wysokość kosztów uzyskania przychodu w przypadku umowy o dzieło.

Najważniejszą kwestią jest zdefiniowanie pojęcia „utwór”, gdyż bezpośrednio wpływa to na ochronę przewidzianą w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej również jako prawo autorskie). Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 prawa autorskiego przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Na definicję utworu wypływa ustalenie, czy dany obiekt spełnia przesłanki opisane w tabeli 1.

Tabela 1. Przesłanki, które musi spełniać utwór

Lp.

Nazwa przesłanki

Wyjaśnienie

 

1.

Przesłanka twórczości

Obiekt musi być przejawem działalności twórczej. Utwór powinien stanowić rezultat działalności kreacyjnej, prowadząc do powstania subiektywnie nowego wytworu intelektu1). Zaprzeczeniem twórczości jest zatem działalność rutynowa, schematyczna, a także stosowanie wzorów, norm i szablonów wyłączających nie tylko własną inwencję, ale nawet możliwość dokonania wyboru

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00