Artykuł
Kiedy biuro rachunkowe ma do czynienia z prawem autorskim
Biuro rachunkowe ma często do czynienia z przepisami ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dotyczy to wielu czynności podejmowanych przez księgowego, zwłaszcza gdy posługuje się wzorami pism, umów, pisze artykuły lub książki, redaguje wiadomości e-mail do klientów czy ustala wysokość kosztów uzyskania przychodu w przypadku umowy o dzieło.
Najważniejszą kwestią jest zdefiniowanie pojęcia „utwór”, gdyż bezpośrednio wpływa to na ochronę przewidzianą w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej również jako prawo autorskie). Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 prawa autorskiego przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Na definicję utworu wypływa ustalenie, czy dany obiekt spełnia przesłanki opisane w tabeli 1.
Tabela 1. Przesłanki, które musi spełniać utwór
Lp. | Nazwa przesłanki | Wyjaśnienie
|
1. | Przesłanka twórczości | Obiekt musi być przejawem działalności twórczej. Utwór powinien stanowić rezultat działalności kreacyjnej, prowadząc do powstania subiektywnie nowego wytworu intelektu1). Zaprzeczeniem twórczości jest zatem działalność rutynowa, schematyczna, a także stosowanie wzorów, norm i szablonów wyłączających nie tylko własną inwencję, ale nawet możliwość dokonania wyboru |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right