Wyrok SN z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. I NSKP 2/21
Użyty w art. 33 ust. 2 u.t.k. zwrot „przy uwzględnieniu kosztów” należy rozumieć jako „po koszcie” czy też „wyłącznie po koszcie”, w żadnym zaś razie nie należy go interpretować jako „między innymi przy uwzględnieniu kosztów”.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Czubik (przewodniczący)
SSN Leszek Bosek (sprawozdawca)
SSN Adam Redzik
w sprawie z powództwa Izby Gospodarczej Transportu Lądowego z siedzibą w W. przeciwko Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego z udziałem zainteresowanych P. S.A. z siedzibą w W. i Fundacji A. z siedzibą w W. o zatwierdzenie stawek jednostkowych, na skutek skarg kasacyjnych Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i P. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 14 listopada 2018 r., sygn. akt VII Aga […], po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 9 czerwca 2021 r.:
1. oddala obie skargi kasacyjne;
2. zasądza od Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i zainteresowanego P. […] S.A. z siedzibą w W. na rzecz Izby Gospodarczej Transportu Lądowego z siedzibą w W. kwoty po 270 zł (dwieście siedemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, decyzją z 24 sierpnia 2012 r. Nr (...) zatwierdził stawki jednostkowe opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej i za dostęp na sieci kolejowej do urządzeń związanych z obsługą pociągów oraz opłat dodatkowych, zarządcy infrastruktury kolejowej P. (...) S.A. na rozkład jazdy pociągów 2012/2013, obowiązujący od 9 grudnia 2012 r., wyszczególnione w załącznikach do decyzji, działając na podstawie art. 33 ust. 2-6 i ust. 11, art. 34 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (w dacie wydania decyzji – Dz.U. 2007, nr 16, poz. 94 ze zm., dalej: u.t.k.) oraz przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 35 tej ustawy.
Na skutek odwołania Izby Gospodarczej Transportu Lądowego w W. Sąd Okręgowy w W. – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: SOKiK) uchylił decyzję Prezesa UTK wyrokiem z 4 września 2014 r. Został on uchylony przez Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z 27 kwietnia 2016 r., Sąd Apelacyjny przekazując sprawę SOKiK do ponownego rozpoznania polecił, aby Sąd Okręgowy ustalił, czy i w jakim zakresie przedstawiona przez zarządcę kalkulacja wysokości opłat odpowiada wymogom ustawy o transporcie kolejowym, wskazanym w art. 33 ust. 2-6 i art. 34 w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania decyzji Prezesa UTK, a w szczególności, czy opłata podstawowa uwzględnia koszty bezpośrednio poniesione przez zarządcę jako rezultat wykonywania przez przewoźnika kolejowego przewozów pociągami, a w wypadku stwierdzenia, że nie było podstaw do zatwierdzenia stawek w całości lub w części, Sąd Apelacyjny zalecił Sądowi Okręgowemu, aby zmienił zaskarżoną decyzję odmawiając zatwierdzenia stawek.