Orzeczenie
Wyrok SA w Krakowie z dnia 4 sierpnia 2021 r., sygn. III AUa 1387/19
Sąd Apelacyjny w Krakowie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:
Przewodniczący: SSA Agata Pyjas-Luty
po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2021 r. w Krakowie na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku A. C. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w K. o rentę z tytułu niezdolności do pracy na skutek apelacji wnioskodawczyni A. C. od wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach V Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24 lipca 2019 r. sygn. akt V U 2550/18
uchyla zaskarżony wyrok, znosi postępowanie przed Sądem Okręgowym w Kielcach w całości i sprawę przekazuje temu Sądowi do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 16 listopada 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K. odmówił ubezpieczonej A. C. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Wyrokiem z dnia 24 lipca 2019 r. (sygn. akt V U 2550/18) Sąd Okręgowy w Kielcach, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - orzekając w składzie jednoosobowym: Przewodniczący Sędzia (del.) Paweł Stępień - oddalił odwołanie A. C. od powyższej decyzji z dnia 16 listopada 2018 r.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że ubezpieczona A. C. urodziła się w dniu (...), posiada wykształcenie średnie zawodowe, z zawodu jest technikiem ekonomistą, a ostatnio pracowała jako menager ds. finansowych. W dniu 27 sierpnia 2018 r. złożyła wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz Orzecznik ZUS w orzeczeniu z dnia 3 października 2018r. ustalił, iż ubezpieczona nie jest niezdolna do pracy. Następnie Komisja Lekarska ZUS w orzeczeniu z dnia 8 listopada 2018 r. również ustaliła, że A. C. nie jest niezdolna do pracy. W związku z tym, zaskarżoną decyzją odmówiono wnioskodawczyni prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Na podstawie opinii biegłych: lek. med. W. D. – specjalisty reumatologa, internisty i fizykoterapii, lek. med. S. M. – specjalisty chorób wewnętrznych, kardiologa, lek. med. H. P. – specjalisty neurologa oraz lek med. P. Ż. – specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu Sąd Okręgowy ustalił, że u A. C. występują: nadciśnienie I (...), nadkomorowe zaburzenia rytmu serca w wywiadzie, blok prawej odnogi (...) zaburzenia czynności układu krążenia z lękiem, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa z wielopoziomową dyskopatią z przewlekłym zespołem bólowym, jałowa martwica głowy kości udowej prawej, nadciśnienie tętnicze (wyrównane), stan po histerektomii z powodu raka szyjki macicy, choroba zwyrodnieniowa kolan z funkcją ruchową 1/2, przewlekła niedomoga bólowa kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, nieznaczne naczyniopochodne ogniskowe uszkodzenie mózgu bez ogniskowych objawów neurologicznych z zakresu (...), choroba zwyrodnieniowa kolan, zmiany zwyrodnieniowe lewego stawu biodrowego, zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe prawego stawu ramiennego oraz paluchy koślawe, które to schorzenia nie czynią jej niezdolną do pracy zarobkowej.
-
keyboard_arrow_right