Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 5 maja 2021 r., sygn. I NSKP 7/21

Legalnie działająca firma pożyczkowa nie może wprowadzać w błąd klientów, sugerując możliwość wypłacenia pieniędzy bez oceny ryzyka i zdolności kredytowej. Musi też w ofertach podawać konkretne wartości oprocentowania, wyrażone liczbowo, nie tylko opisowo.

Gazeta Prawna nr 88/2021

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Ewa Stefańska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Paweł Czubik

SSN Leszek Bosek

w sprawie z powództwa "F." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. ‎przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ‎o stwierdzenie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 5 maja 2021 r. ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 3 czerwca 2019 r., sygn. akt VII AGa (...)

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od "F." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na rzecz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kwotę 540 (pięćset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją częściową RWR (...) z 31 grudnia 2013 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: „pozwany”; „Prezes UOKiK” „organ”) po przeprowadzeniu z urzędu przeciwko „F.” spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. (dawniej: F. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W.; dalej: „F.”; „powód”; „spółka”; „przedsiębiorca”) postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów:

I. na podstawie art. 27 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50, poz. 331, ze zm., dalej: „u.o.k.k.”) uznał za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, o której mowa w art. 24 ust. 1 i ust. 2 u.o.k.k., działanie spółki polegające na zamieszczeniu w stosowanym wzorcu umowy pod nazwą „Umowa Pożyczki Nr (...)” postanowienia przewidującego, że w przypadku odstąpienia od umowy pożyczki ze spółką konsument jest zobowiązany do spłaty odsetek jako iloczyn tzw. opłaty administracyjnej, naliczanej od udzielonej pożyczki zgodnie z tabelą określoną w umowie oraz ilorazu liczby dni, które minęły od momentu otrzymania pożyczki przez klienta do momentu spłaty pożyczki na rachunek przedsiębiorcy oraz liczby dni, na które została zaciągnięta dana pożyczka, tj. kwoty wielokrotnie wyższej od kwoty naliczanej zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim, co stanowi naruszenie art. 54 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. Nr 126, poz.715, ze zm.; dalej: „u.k.k.”) i stwierdził zaniechanie jej stosowania z dniem 10 grudnia 2012 r.;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00