Wyrok SN z dnia 26 maja 2021 r., sygn. I NSKP 1/21
Bez wątpienia ubezpieczyciel, redagując treść OWU, nie jest uprawniony do wprowadzania postanowień, które byłyby niezgodne z treścią bezwzględnie obowiązujących przepisów ustawowych. Formułując OWU ubezpieczyciel musi pamiętać o wszystkich imperatywnych przepisach ustaw i nie może określać warunków umowy w sposób sprzeczny z nimi. Skoro jednak w orzecznictwie i doktrynie wykładnia art. 827 k.c. w odniesieniu do zakresu dopuszczalnej modyfikacji podstaw odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody wyrządzone umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa przez osoby inne niż wskazane w art. 827 § 1, § 3 i § 4 k.c., wywołuje pewne wątpliwości, to przypisane w decyzji działania powoda (polegające na stosowaniu w spornym okresie postanowień OWU, w zakresie w jakim rozszerzały one przesłanki wyłączenia odpowiedzialności powoda za szkody spowodowane umyślnym lub rażąco niedbałym działaniem innych osób niż te, wymienione w treści art. 827 k.c.) nie mogą być zasadnie uznane za bezprawne i kwalifikowane jako nieuczciwe praktyki rynkowe w rozumieniu art. 5 ust. 1 u.p.n.p.r. Nie ma tym samym również podstaw do przypisania powodowi stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Ewa Stefańska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Janusz Niczyporuk
SSN Oktawian Nawrot
w sprawie z powództwa Towarzystwa Ubezpieczeń (...) S.A. w W. przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o stwierdzenie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 26 maja 2021 r. skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 8 marca 2018 r., sygn. akt VII AGa (...)
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeń (...) Spółki Akcyjnej w W. kwotę 540 zł (pięćset czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.