Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 lutego 2021 r. sygn. II SAB/Po 2/21

Wojewoda został zobowiązany do wydania decyzji w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy. Sąd stwierdził, że wojewoda dopuścił się bezczynności oraz przewlekłego prowadzenia postępowania, ale bez rażącego naruszenia prawa. Sąd podkreślił, że niezależnie od ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego (z dniem 14 marca 2020 r.), a następnie ogłoszonego od 20 marca 2020 r. do odwołania stanu epidemii, organ nie rozpoznał wniosku skarżącego do 31 marca 2020 r. (jak wyznaczył sobie w piśmie z 4 listopada 2019 r.), a następnie, po odwołaniu stanu epidemii od 25 maja 2020 r., wojewoda nie wyznaczył już nawet nowego terminu załatwienia sprawy.

Gazeta Samorządu i Administracji nr 6/2021

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Asesor WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 lutego 2021 r. sprawy ze skargi A. K. na bezczynność Wojewody w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy I. umarza postępowanie w zakresie zobowiązania Wojewody do wydania decyzji w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, II. stwierdza, że Wojewoda dopuścił się bezczynności oraz przewlekłego prowadzenia postępowania, III. stwierdza, że bezczynność oraz przewlekłe prowadzenie nie miały miejsca z rażącym naruszeniem prawa, IV. w pozostałym zakresie skargę oddala, V. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę [...]zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu [...] października 2018 r. A. K. (dalej jako strona lub skarżący) wystąpił do Wojewody z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powołując się na okoliczność z art. 158 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2094, dalej u.o.c.), czyli pobyt czasowy dla członka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku pozostawania w związku małżeńskim z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00