Zwolnienie z podatku od nieruchomości bocznicy kolejowej
Podmioty gospodarcze bywają właścicielami bocznic kolejowych, które wykorzystują w swojej działalności. Co do zasady grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej (w tym m.in. bocznice kolejowe) są (pod pewnymi warunkami) zwolnione z podatku od nieruchomości. W praktyce okazuje się dość problematyczne skorzystanie z tego zwolnienia i określenie jego zakresu. Niektóre organy podatkowe inaczej bowiem interpretują przepisy niż sądy administracyjne.
Grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej zwolnione z podatku
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol), zwolnione są z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów o transporcie kolejowym, która:
a) jest udostępniana przewoźnikom kolejowym lub
b) jest wykorzystywana do przewozu osób, lub
c) tworzy linie kolejowe o szerokości torów większej niż 1 435 mm.
Wyżej wskazany przepis wydaje się dość jasny, jednak w praktyce problematyczne okazuje się określenie sytuacji kiedy dochodzi do udostępniana przewoźnikom kolejowym tej infrastruktury. Wątpliwości i spory z organami podatkowymi budzi też kwestia, czy zwolnieniu z podatku podlega cała działka ewidencyjna, na której znajdują się budowle i budynki infrastruktury kolejowej, czy może tylko te części, które zostały faktycznie zajęte pod elementy infrastruktury kolejowej.