Artykuł
do 2021-09-30
do 2021-09-30
Obowiązek korekty podatku naliczonego u dłużnika – wybrane problemy
Mimo pandemii COVID-19 i licznych rozwiązań zawartych w ramach tarcz antykryzysowych podatnicy muszą pamiętać o konieczności korekty podatku naliczonego odliczonego z nieopłaconych faktur. Obowiązek ten nie został zawieszony. Ulga na złe długi jest prawem wierzyciela, jednak w przypadku dłużnika mówimy właśnie o obowiązku. Wątpliwości budzą zwykle m.in. kwestie, kiedy możemy mówić o tym, iż dana należność jest uregulowana.
Zasadniczo w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury. Korekty musi dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, gdy do końca miesiąca, w którym mija ten termin, nie dokonał zapłaty.
Przykład
2 kwietnia 2021 r. mija 90 dni od terminu zapłaty wyznaczonego na 2 stycznia 2021 r. Dłużnik ma możliwość zapłaty do 30 kwietnia 2021 r., by uniknąć konieczności korekty.
Jednak zapłata już 1 maja 2021 r. (mimo że deklarację za kwiecień składa się do 25 maja) powoduje konieczność rozbicia rozliczenia na korektę „in minus” za kwiecień oraz korektę „in plus” za maj.
Z kolei w przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulował, o kwotę skorygowanego wcześniej podatku. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right