Artykuł
do 2021-06-30 info
do 2021-06-30 info
CIT 2020. Zeznanie roczne CIT za 2020 r. – odpowiedzi na problemy
Podatnicy CIT, u których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają czas do 31 marca 2021 r. na rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób prawnych za 2020 r. W tym terminie podatnicy pdop mają obowiązek złożyć zeznanie CIT (najczęściej jest to zeznanie CIT-8) oraz wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku 2020 r. W opracowaniu przedstawiamy zasady składania zeznania i odpowiedzi na problemy związane z wypełnianiem zeznania.
Uwaga! W 2021 r. termin na złożenie CIT-8, CIT-8AB i zapłatę podatku ma zostać przesunięty do 30 czerwca 2021 r. Taką poprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw przyjęła sejmowa komisja finansów publicznych na posiedzeniu 11 lutego 2020 r. Na dzień oddania ra-portu do druku projekt ustawy nie trafił jeszcze pod obrady Sejmu.
1. Podatnicy obowiązani do złożenia zeznania rocznego CIT-8 za 2020 r.
Do złożenia zeznania CIT obowiązani są, co do zasady, wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych. W 2020 r. są to:
- osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej innych niż spółki komandytowo-akcyjne[1],
- spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
- spółki niemające osobowości prawnej, mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
- podatkowe grupy kapitałowe.
Spośród wymienionych podatników zeznanie CIT-8 składają podatnicy wskazani w pkt 1-4. Podatkowe grupy kapitałowe składają zeznanie CIT-8AB, którego nie dotyczy niniejsze opracowanie.
Podatnicy zwolnieni z obowiązku składania zeznania rocznego CIT-8 za 2020 r.
Niektórzy podatnicy są zwolnieni z obowiązku składania zeznań CIT-8 za 2020 r. Są to:
- podatnicy zwolnieni podmiotowo od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 updop, np. jednostki budżetowe czy państwowe fundusze celowe (zob. art. 27 ust. 1 updop),
- kościelne osoby prawne osiągające dochody z niegospodarczej działalności statutowej, zwolnione od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a updop (zob. art. 27 ust. 1 updop),
- podatnicy, którzy w ciągu roku osiągnęli wyłącznie przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu, czyli przychody niepodlegające kumulacji z pozostałymi przychodami; w praktyce dotyczy to podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym, osiągających w Polsce przychody określone w art. 21 updop (niektóre przychody uzyskiwane przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym) oraz podatników osiągających przychody, o których mowa w art. 22 updop (przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych).
Z obowiązku składania zeznania CIT-8 za 2020 r. nie są natomiast zwolnieni podatnicy korzystający ze zwolnienia z wpłacania zaliczek na podatek na podstawie art. 25 ust. 5 updop (ze zwolnienia tego często korzystają, między innymi, związki zawodowe czy wspólnoty mieszkaniowe). A zatem korzystanie z tego zwolnienia i niewpłacanie w trakcie 2020 r. zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych nie wyłącza obowiązku złożenia po zakończeniu roku zeznania CIT-8 za 2020 r.
Obowiązek złożenia zeznania CIT-8 a rodzaj ciążącego na podatniku obowiązku podatkowego
Z punktu widzenia obowiązku składania zeznań CIT-8 nie ma znaczenia rodzaj ciążącego na podatniku obowiązku podatkowego. Zeznanie to obowiązani są zatem składać zarówno podatnicy objęci:
- nieograniczonym obowiązkiem podatkowym (w uproszczeniu - polscy rezydenci podatkowi), jak i
- ograniczonym obowiązkiem podatkowym (w uproszczeniu - polscy nierezydenci podatkowi).
2. Organ podatkowy właściwy do złożenia zeznania
W przypadku podatników objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym organem podatkowym właściwym do złożenia zeznania CIT-8 jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę podatnika (zob. art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej). Z § 2 rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych wynika, że jest nim naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo według adresu siedziby podatnika wynikającej:
- z odpowiedniego rejestru lub
- ze statutu lub umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony w odpowiednim rejestrze.
Natomiast w przypadku podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym organami podatkowymi właściwymi do złożenia zeznania CIT-8 są naczelnicy urzędów skarbowych wskazani przepisami § 6 rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych. Najczęściej są to naczelnicy urzędów skarbowych właściwi ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
W przypadku niektórych kategorii podatników właściwym urzędem, do którego należy złożyć zeznanie roczne, są wyspecjalizowane urzędy skarbowe (WUS).
Czytaj także: „Nowe podmioty przechodzą do wyspecjalizowanych urzędów skarbowych - zmiana właściwości od 1 stycznia 2021 r.” na stronie e-wydania „Mk” - www.inforlex.pl/ewydania
Uwaga! Jeżeli nastąpi zmiana właściwości urzędu skarbowego i podatnik podlega pod inny urząd skarbowy od 1 stycznia 2021 r., to należy pamiętać, że deklaracje oraz korekty tych dokumentów za okresy rozliczeniowe wcześniejsze niż 1 stycznia 2021 r., w tym za ostatni okres rozliczeniowy 2020 r., składa się do urzędu skarbowego właściwego po zmianie (art. 18a ustawy - Ordynacja podatkowa).
3. Termin złożenia zeznania CIT-8 za 2020 r.
Złożenie zeznania rocznego (oraz wpłata podatku należnego albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych powinno nastąpić do końca trzeciego miesiąca roku następnego po zakończonym roku podatkowym (zob. art. 27 ust. 1 updop). A zatem termin złożenia przez podatników stosujących jako rok podatkowy rok kalendarzowy zeznania CIT-8 za 2020 r. upłynie 31 marca 2021 r. Z art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej wynika, że termin ten uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostanie:
- wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru;
- nadane w placówce Poczty Polskiej lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub otrzymane przez polską placówkę pocztową operatora wyznaczonego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej albo złożone w polskim urzędzie konsularnym.
4. Sposób złożenia zeznania CIT-8
Co do zasady, zeznanie CIT-8 powinno zostać złożone za pomocą środków komunikacji elektronicznej (zob. art. 27 ust. 1c updop). W drodze wyjątku - jak wynika z art. 27a updop - zeznanie CIT-8 może być składane w postaci papierowej przez podatników, którzy łącznie spełniają dwa warunki:
- osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 updop oraz
- nie są obowiązani do sporządzenia deklaracji lub informacji, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1-4, art. 42 ust. 1a-4, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 5 i 6 updof, tj. deklaracji PIT-4R, deklaracji PIT-8AR, informacji PIT-11, PIT-8C lub informacji IFT-1/IFT-1R.
Innymi słowy, możliwość składania CIT-8 w wersji papierowej mają podatnicy:
- których dochody są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych oraz
- nieskładający za 2020 r. żadnego PIT, np. w związku z zatrudnianiem lub płaceniem tego podatku za osoby fizyczne.
Możliwość ta dotyczy zatem w praktyce głównie fundacji i stowarzyszeń non profit.
5. Wzory zeznania CIT-8 oraz załączników do tego zeznania
Zeznanie CIT-8 należy złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 14 listopada 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 2337 z późn. zm.). Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszyi Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatkudochodowego od osób prawnych zeznanie CIT-8 za 2020 r. będzie trzeba złożyć na formula-rzu CIT-8 oznaczonym indeksem 30. Na dzień oddania do druku bieżącego numeru „Mk” projekt ten nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw. W niniejszej publikacji posługu-jemy się zatem wzorem zeznania CIT-8 (z indeksem 30) zawartym w wymienionym projekcie.
Do zeznania tego konieczne może być załączenie jednego lub więcej załączników (zob. tabelę).
Tabela. Załączniki do zeznania CIT-8
Symbol załącznika | Indeks formularza obowiązujący przy rozliczeniu za 2020 r. | Opis załącznika |
7 | informacja podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych | |
5 | rozliczenie podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia | |
17 | informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku | |
CIT/BR | 8 | informacja o odliczeniach od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową |
7 | informacja podatnika podatku dochodowego od osób prawnych o otrzymanych/przekazanych darowiznach | |
3 | informacja o środkach trwałych oraz podstawie opodatkowania składana przez podatnika obowiązanego do zapłaty podatku, o którym mowa w art. 24b updop (czyli podatku od przychodów z budynków) | |
2 | informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku określonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej do celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków | |
CIT-8SP | 5 | informacja o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub na terenie określonym w decyzji o wsparciu |
CIT-8S | 5 | informacja o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub na terenie określonym w decyzji o wsparciu |
3 | informacja o wysokości dochodu osiągniętego z odpłatnego zbycia walut wirtualnych oraz podatku dochodowego od osób prawnych | |
1 | informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku tymczasowo przeniesionego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej | |
3 | informacja o wysokości dochodu (poniesionej straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej | |
2 | informacja o wierzytelnościach i zobowiązaniach zmniejszających lub zwiększających podstawę opodatkowania (stratę), wynikających z transakcji handlowych | |
1 | informacja o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych |
Dołączając załącznik, należy pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniej rubryki w dziale C zeznania.
Rys. CIT-8 część C. Informacja o załącznikach
6. Rozliczenie podatku wynikającego z zeznania rocznego
Drugim obok złożenia zeznania podatkowego obowiązkiem podatników jest wpłata podatku należnego oraz różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Termin rozliczenia podatku jest taki sam jak termin złożenia zeznania, a więc za 2020 r. - w przypadku podatników stosujących jako rok podatkowy rok kalendarzowy - termin ten upłynie z końcem marca 2021 r.
Termin, o którym mowa, jest kluczowy z punktu widzenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązania podatkowe przedawniają się, co do zasady, z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej). Oznacza to, że zobowiązanie podatkowe za rok podatkowy 2020 (w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym) przedawni się najwcześniej z początkiem 2027 r. (z upływem pięciu lat od końca 2021 r.).
7. Pytania i odpowiedzi
Czy w zeznaniu CIT-8 za 2020 r. należy wykazywać dochody spółki komandytowej, która stanie się podatnikiem CIT z dniem 1 maja 2021 r.?
PROBLEM
Spółka komandytowa, w której komplementariuszem jest spółka z o.o., podjęła decyzję, że będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych dopiero od 1 maja 2021 r. Czy w tej sytuacji spółka z o.o. (stosująca jako rok podatkowy rok kalendarzowy) powinna wykazać dochody ze spółki komandytowej w zeznaniu CIT-8 za 2020 r.?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right