Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2020-12-01

Czy nauczyciele, którym przydzielono godziny dydaktyczno-wychowawcze wypracowują je jako godziny ponadwymiarowe

PYTANIE

Nauczycielowi udzielono urlopu dla poratowania zdrowia od 24.11.2020 r. do 31.10.2021 r. Godziny dydaktyczno-wychowawcze zastępowanego nauczyciela przydzielone zostały kilku nauczycielom. Organ prowadzący szkołę nie wymaga wprowadzenia aneksu do arkusza organizacyjnego, ponieważ nie zwiększyła się łączna liczba godzin dydaktyczno-wychowawczych. 1. Czy nauczyciele, którym przydzielono godziny dydaktyczno-wychowawcze wypracowują je jako godziny ponadwymiarowe czy doraźne zastępstwa? 2. Czy przydzielone godziny powinny jednak znaleźć się w arkuszu organizacyjnym? 3. Czy nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe jeśli przebywa na zwolnieniu od pracy z tytułu art. 67e Karty Nauczyciela lub urlopie okolicznościowym?

ODPOWIEDŹ

Ad 1. Dyrektor może powierzyć realizację godzin dydaktyczno-wychowawczych nauczycielom tej szkoły w ramach doraźnego zastępstwa lub przydzielić je jako godziny ponadwymiarowe na czas absencji. Może również zatrudnić innego nauczyciela lub nauczycieli na podstawie umowy o pracę na czas określony na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela. Podjęcie decyzji w sprawie wyboru jednej z tych form zastępstwa nieobecnego nauczyciela należy do kompetencji dyrektora szkoły/placówki. Oczywiście, choć nie wynika to z przepisów, w przypadku długotrwałej nieobecności nauczyciela zalecane jest, aby godziny te były realizowane jako stałe godziny przydzielone nauczycielom – w formie ponadwymiarowych lub w umowie o pracę na zastępstwo.

W opisanej powyżej sytuacji nieobecność nauczyciela, któremu udzielono urlopu dla poratowania, jest nieobecnością długotrwałą, obejmującą okres dwóch lat szkolnych (24.11.2020r. do 31.10.2021r.), zatem wydaje się, iż w roku szkolnym 2020/21 wskazane byłoby, aby te godziny przydzielić nauczycielom jako ponadwymiarowe lub w umowie o pracę na zastępstwo.

Ad 2. Problem polega na tym, iż w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502) określających, jakie informacje zawiera arkusz organizacji szkoły, nie znajdujemy obowiązku zamieszczania w arkuszu informacji o przydzielonych nauczycielom godzinach dydaktycznych, w tym oczywiście z rozróżnieniem na godziny w ramach obowiązkowego tygodniowego wymiaru godzin i stałe godziny ponadwymiarowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00