Jak prowadzić rachunkowość spółek postawionych w stan likwidacji
Niestety, w czasie pandemii coraz więcej spółek znajduje się w sytuacji kryzysowej, w konsekwencji właściciele muszą podjąć decyzję o postawieniu spółki w stan likwidacji. Likwidacji może podlegać działalność gospodarcza prowadzona w różnych formach prawnych. Specyfika rachunkowości (ewidencji rachunkowej) zależy od tego, czy dana jednostka prowadzi księgi rachunkowe, czy prowadzi jakąś inną ewidencję rachunkową.
Spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji) oraz spółki cywilne i inne osoby prawne co do zasady mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ten obowiązek nie dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.
Przepisy dotyczące rachunkowości jednostek w likwidacji
Przepisy ustawy o rachunkowości (uor) dotyczą jednostek kontynuujących działalność gospodarczą. Do rachunkowości przy braku kontynuacji działalności, w tym z powodu likwidacji, odnosi się tylko kilka artykułów.
Tabela 1. Przepisy dotyczące rachunkowości jednostek w likwidacji
1 | 2 |
Przepis ustawy | Treść przepisu |
1 | 2 |
Art. 12 [Otwarcie i zamknięcie ksiąg] | 1. Księgi rachunkowe otwiera się, (…) 5) na dzień rozpoczęcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości - w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń. 2. Księgi rachunkowe zamyka się, (…) 6) - nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń. (…) 4. Ostateczne zamknięcie i otwarcie ksiąg rachunkowych jednostki kontynuującej działalność powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. 5. Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w zbiorach tworzących zamknięte księgi rachunkowe, z uwzględnieniem art. 13 ust. 2 i 3. |