Zmiany 2021! Nowe zasady rozliczeń podatkowych transakcji z wykorzystaniem struktur hybrydowych
1 stycznia 2021 r. wejdą w życie zmiany w regulacjach updop dotyczące tzw. struktur hybrydowych. Dla podatników CIT zmiany oznaczają m.in. to, że nie zaliczą do kosztów podatkowych w Polsce wydatków, które podlegają podwójnemu odliczeniu w różnych krajach. W opracowaniu przedstawiamy, jak wprowadzone regulacje będą wpływać na rozliczenia podatkowe objętych nimi podatników CIT.
Czym są podmioty, transakcje i instrumenty hybrydowe
Dla przedsiębiorców szczególną trudność może przedstawiać ustalenie, czy są „podmiotem hybrydowym” oraz czy biorą udział w „transakcji hybrydowej” lub korzystają z „hybrydowych instrumentów finansowych”. Wprowadzone w 2021 r. regulacje wymagają od podatników CIT znajomości tych pojęć. W szczególności dotyczy to wszystkich spółek kapitałowych:
- które posiadają udziały za granicą lub zagraniczne zakłady podatkowe,
- w których udziały posiadają zagraniczni podatnicy i
- które będąc częścią grupy kapitałowej, korzystają z wewnątrzgrupowego finansowania w postaci różnego rodzaju instrumentów finansowych.
Definicje ustawowe pojęć „podmiot hybrydowy”, „transakcja hybrydowa” i „hybrydowy instrument finansowy” przedstawiamy poniżej.
Definicje:
Hybrydowy podmiot - podmiot, który dla celów podatkowych jednego państwa jest traktowany jako podmiot nietransparentny*, a dla celów podatkowych innego państwa jest traktowany jako podmiot transparentny.
Hybrydowa transakcja - uzgodnienie w sprawie przeniesienia instrumentu finansowego, w przypadku gdy ten sam dochód (przychód) bazowy z tego instrumentu jest traktowany dla celów podatkowych jako dochód (przychód) uzyskany przez więcej niż jedną stronę takiego uzgodnienia.