Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-10-26

Jak rozliczać VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawiesić działalność. Może być to spowodowane okresowymi problemami firmy z pozyskiwaniem kontrahentów, sytuacją epidemiczną czy działalnością sezonową. Przyczyna może być dowolna. Zawieszenie działalności nie oznacza ustania bytu przedsiębiorcy, a jedynie czasową przerwę w jej wykonywaniu. W okresie zawieszenia przedsiębiorcy nie rozliczają VAT, ale istnieją od tego wyjątki.

Podatnik VAT może korzystać z uprawnień, jakie daje mu zawieszenie działalności, gdy odbywa się ono na warunkach wskazanych w Prawie przedsiębiorców. Pozostali podatnicy, którzy według tych regulacji nie mogą zawiesić działalności, nie korzystają z uprawnień wskazanych w ustawie o VAT. Ustalmy zatem, kto może zawiesić działalność według Prawa przedsiębiorców.

1. Kiedy możemy zawiesić działalność

Uprawnienie do zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej określa art. 22 ust. 1 i 2 Prawa przedsiębiorców. Prawo to przysługuje przedsiębiorcom niezatrudniającym pracowników (chodzi o pracowników zatrudnionych na umowę o pracę) bądź zatrudniającym wyłącznie pracowników przebywających na:

  • urlopie macierzyńskim,
  • urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • urlopie wychowawczym lub
  • urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Na dzień zawieszenia działalności firma nie może zatrudniać pracowników na umowę o pracę poza wymienionymi (osoby pozostające na urlopie). Gdy osoby pozostające na urlopie złożą wniosek o zakończenie korzystania z urlopu, to należy im się wynagrodzenie jak za przestój.

Rozwiązanie to obejmuje także przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jako wspólnicy spółki cywilnej (art. 22 ust. 3-5 Prawa przedsiębiorców). Z tym jednak zastrzeżeniem, że w przypadku spółki cywilnej skuteczne zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wymaga jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00