Czy spółka komunalna musi rozliczać VAT, gdy wykonuje zadania własne JST, która przekazuje jej rekompensatę
Zdaniem organów podatkowych spółka komunalna świadczy na rzecz JST usługę podlegającą VAT, gdy otrzymuje od niej rekompensatę. Analiza najnowszego orzecznictwa polskich sądów prowadzi jednak do odmiennych wniosków. Pod pewnymi warunkami można uznać, że spółka komunalna nie działa jako podatnik, gdy wykonuje zadania własne JST na jej zlecenie. Nie można jednak mówić o ugruntowanej linii orzeczniczej. Dlatego należy rekomendować takim spółkom uzyskanie własnego, korzystnego rozstrzygnięcia, zanim przestaną naliczać VAT od otrzymanych rekompensat.
Na wstępie warto przypomnieć podstawową zasadę, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT).
Trzeba jednak pamiętać o tym, że unijna dyrektywa VAT mówi dość szeroko o „organach władzy i podmiotach prawa publicznego”. Stąd art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie można zawężać np. tylko do określonych organów czy instytucji, sięgając do definicji zawartych np. w Konstytucji, Kodeksie postępowania administracyjnego czy ustawach samorządowych itp.