Pakiet mobilności – zmiany w czasie pracy kierowców
Od 20 sierpnia 2020 r. obowiązują zmiany dotyczące czasu pracy kierowców. Według nowych przepisów kierowca może przekroczyć dzienny i tygodniowy czas prowadzenia pojazdu maksymalnie o godzinę. Jest to możliwe, gdy kierowca jedzie do centrum operacyjnego pracodawcy lub swojego miejsca zamieszkania w celu wykorzystania tygodniowego okresu odpoczynku. Przekroczenie jest jednak dopuszczalne w wyjątkowych okolicznościach, takich jak korek, wypadek i konieczność objazdu.
Pakiet mobilności to cała grupa zmian przepisów różnych unijnych aktów prawnych, które wchodzą w życie w różnych terminach. Obecnie najbardziej istotne są zmiany wprowadzone do rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz.Urz. UE z 2006 r., L 102, s. 1; dalej: „rozporządzenie 561”). Zmiany w istotny sposób wpływają zarówno na pracę kierowców, jak i jej organizację.
Zmiany, które weszły w życie 20 sierpnia 2020 r., dotyczą:
- zmiany katalogu wyłączeń zawartego w rozporządzeniu 561,
- maksymalnej ilości tygodni w trasie, po upływie której kierowca musi powrócić do bazy,
- dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych z rzędu w międzynarodowych przewozach rzeczy,
- kosztów zakwaterowania oraz wymogów dotyczących miejsca wypoczynku w odniesieniu do odpoczynków regularnych tygodniowych,
- odpoczynków na promie lub w pociągu,
- wykorzystywania przerwy przy przejazdach w załodze,