Artykuł
Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia a składki ZUS
Odszkodowanie wypłacone pracownikowi z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia przez pracodawcę nie podlega oskładkowaniu. Jest to bowiem świadczenie ściśle związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Może być wypłacone w wyższej kwocie niż wynikająca z regulacji ustawowych. Również wypłata rekompensaty/odszkodowania w razie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, które także wiąże się ze skróceniem okresu wypowiedzenia, będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek. W tym przypadku forma rozwiązania umowy o pracę pozostaje bez znaczenia.
W sytuacji, gdy firma rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę (zawartą na czas określony lub nieokreślony) za wypowiedzeniem z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn, które nie dotyczą pracownika, istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia z 3 miesięcy do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnienia (art. 36
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right