Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-08-17

Jakie obowiązki ciążą na spółce w związku z wypłatą dywidendy?

Problem

Spółka z o.o. za 2019 r. osiągnęła zysk. Wspólnicy (osoby fizyczne) chcą go przeznaczyć na wypłatę dywidendy. Kiedy można dokonać podziału wyniku i wypłaty dywidendy? Jakie obowiązki ewidencyjne i rozliczeniowe ciążą w związku z tym na spółce?
 

Rada

Podział wyniku finansowego może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Dywidendy wypłacane przez krajowe spółki kapitałowe stanowią przychód wspólników z kapitałów pieniężnych, w dacie ich otrzymania. Dywidendy te podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym, 19-proc. podatkiem dochodowym. W księgach rachunkowych przeznaczenie osiągniętego przez spółkę zysku na wypłatę dywidendy (na podstawie podjętej uchwały) powoduje z jednej strony zmniejszenie wyniku finansowego (Wn), z drugiej natomiast uznanie rozrachunków z udziałowcami (Ma).
 

Uzasadnienie

Zasadą jest, że wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym i przeznaczonym do podziału (wypłaty) uchwałą wspólników (por. Kodeksu spółek handlowych; ). W spółce z o.o. uchwała taka jest podejmowana podczas zgromadzenia wspólników albo w trybie pisemnym, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 ksh sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji wspólników (por. ksh).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00