Magazyny call-off stock, transakcje łańcuchowe oraz rozliczenia WDT – zmiany w VAT od 1 lipca 2020 r.
Z dniem 1 lipca 2020 r. zaczęły obowiązywać ważne i długo oczekiwane zmiany w ustawie o VAT dotyczące rozliczeń wewnątrzwspólnotowych. Wprowadzona została nowa procedura magazynu typu call-off stock, zmieniono zasady rozliczania transakcji łańcuchowych, składania informacji podsumowujących oraz warunki stosowania stawki 0% przy dostawach wewnątrzwspólnotowych.
Zmiany spowodowane były koniecznością implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych nazywanych powszechnie pakietem Quick Fixes. Zasadniczo powinny one zostać wprowadzone w całej UE z dniem 1 stycznia 2020 r. W tym terminie w Polsce nie udało się jednak tego zrobić. Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 grudnia 2019 r. poinformowało jedynie, że podatnicy w okresie przejściowym, tj. od 1 stycznia 2020 r. do dnia wejścia w życie przepisów implementujących pakiet Quick Fixes, mają wybór i mogą stosować albo bezpośrednio przepisy dyrektywy, albo ustawy o VAT. Podkreślono jednak, że bezpośrednie stosowanie przepisów dyrektywy (w większości korzystnych) obwarowane jest licznymi warunkami. Ten dualizm prawny i nie do końca jasna sytuacja stwarzała dla wielu podatników niekomfortową sytuację i zwielokrotniała ryzyko popełnienia błędu lub zakwestionowania rozliczeń przez administrację podatkową. Dodatkowo brak polskich przepisów powodował brak nowych informacji podsumowujących, co uniemożliwiało raportowanie przesunięć towarów do magazynów wymagane zgodnie z nowymi przepisami. Dlatego dobrze się stało, że wreszcie stan ten uległ zmianie a przepisy pakietu zostały w końcu zaimplementowane do polskiej ustawy.
Zasadniczo pakiet Quick Fixes (szybkie ulepszenie) miał na celu wdrożenie w całej UE szybkich zmian, głównie o charakterze upraszczającym, w zakresie tych obszarów dyrektywy VAT, które dotyczą transakcji transgranicznych i zostały uznane jako utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej w handlu unijnym. Zmiany te mają charakter tymczasowy, tj. będą funkcjonowały do czasu przyjęcia przez UE definitywnego systemu opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych.