Remont, przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja budynku lub budowli w kosztach uzyskania przychodów w podatkach dochodowych
Przepisy ustaw o podatkach dochodowych pozwalają przedsiębiorcom na bezpośrednie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remonty środków trwałych (w tym budynków i budowli) wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Natomiast wydatki na ulepszenie tych środków trwałych (w formie przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji) mogą być zaliczone do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne albo dopiero przy odpłatnym zbyciu środków trwałych.
Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych - nieruchomości
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowani na tzw. zasadach ogólnych (tj. wg skali podatkowej) mogą zaliczać do kosztów podatkowych wydatki poniesione na środki trwałe (np. budynki, budowle i lokale stanowiące odrębną nieruchomość) nie od razu i nie w całości, a w formie (zazwyczaj comiesięcznych) odpisów amortyzacyjnych. Zasada ta dotyczy także podatników podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Analogiczny jest art. 15 ust. 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej” ustawa o CIT).