Kiedy urząd skarbowy może przedłużyć termin zwrotu VAT
Podatnik może nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wykazać do zwrotu, wybierając jego termin. Jeżeli zasadność zwrotu różnicy VAT wymaga dodatkowej weryfikacji, termin ten może być przedłużony. Przedłużenie terminu zwrotu ma jednak charakter wyjątkowy i powinno być stosowane tylko w ściśle określonych przypadkach. Wydane postanowienie musi być właściwie uzasadnione i w odpowiednim terminie doręczone. Niedochowanie tych przesłanek powoduje, że przedłużenie terminu zwrotu jest nieskuteczne, a podatnikowi należą się pełne odsetki.
W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT).
Ustawodawca przewidział trzy terminy zwrotu VAT:
- 60-dniowy - jest to termin podstawowy, przysługuje podatnikom, którzy za dany okres wykonali czynności opodatkowane na terytorium kraju lub czynności wymienione w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, tj. dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, w stosunku do której podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego;
- 25-dniowy - gdy podatnik wnioskuje o zwrot na rachunek VAT, nie musi spełnić żadnych warunków, a gdy zwrot jest dokonywany na rachunek rozliczeniowy, aby go uzyskać w tym terminie, należy spełnić warunki wskazane w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT;
- 180-dniowy - gdy podatnik nie wykonał w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, tj. dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, w stosunku do której podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.