Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej
Od 31 marca 2020 r. podmiot zatrudniający, którego obroty gospodarcze spadły wskutek COVID-19, może wnioskować o dofinansowanie do wynagrodzeń swoich pracowników i zleceniobiorców. Ponadto możliwe jest uzyskanie zwolnienia z obowiązku opłacenia składek ZUS przez płatników zgłaszających do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 ubezpieczonych. Przesunięciu uległy także terminy opłacania podatku od wynagrodzeń i tworzenia PPK, a limit świadczeń zfśs zwolnionych z opodatkowania zwiększono do 2000 zł.
Przedsiębiorcy w okresie pandemii mogą liczyć na różne formy wsparcia, które mają ograniczyć likwidację miejsc pracy. W tym celu skrócono termin rozpatrywania spraw tylko po to, aby pomoc jak najszybciej trafiła do podmiotów zatrudniających lub samych ubezpieczonych.
1. Dofinansowanie wynagrodzeń związane z ochroną miejsc pracy
W ramach świadczeń wspomagających utrzymanie miejsc pracy pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy, podmiot zatrudniający może wnioskować o dofinansowanie wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez płatnika składek (art. 15g ustawy o COVID-19). Z tej możliwości może skorzystać podmiot, który spełnia łącznie następujące warunki:
- jest przedsiębiorcą (np. osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wspólnik spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej), organizacją pozarządową - osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (w tym fundacje i stowarzyszenia), niebędąca jednostką sektora finansów publicznych, niedziałająca w celu osiągnięcia zysku, podmiotem pożytku publicznego (spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego) lub państwową osobą prawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych
- u których wystąpił spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym: