Artykuł
Brak zapłaty za faktury, sprzedaż wierzytelności, faktoring – skutki dla rozliczeń VAT
Niezapłacone faktury to problem większości podatników, szczególnie w okresie epidemii. Nie jest to jednak tylko problem finansowy, ale również podatkowy. Na okres epidemii ustawodawca nie zawiesił stosowania przepisów dotyczących ulgi na złe długi w VAT. Sprzedawca nadal ma prawo skorzystać z ulgi i skorygować VAT z niezapłaconej faktury. Natomiast kupujący musi dokonać takiej korekty. Nie bez wpływu na rozliczenie VAT pozostaje też sprzedaż wierzytelności. Stanowiska na temat tych rozliczeń są często sprzeczne. Przedstawiamy przegląd interpretacji na temat rozliczenia w VAT wierzytelności.
1. Korekta odliczonego VAT z nieopłaconych faktur
Dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z nieopłaconej faktury w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Dotyczy to faktur dokumentujących dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju (art. 89b ustawy o VAT).
1.1. Czy potrącenia kaucji z zapłaty za fakturę oznaczają obowiązek korekty odliczonego VAT
Nabywca, który z kwoty wynagrodzenia za fakturę potrąci kwotę kaucji, nie jest zobowiązany do korekty części odliczonego VAT, gdy minie 90 dni od ustalonego terminu płatności. Potrącenie kaucji z wynagrodzenia nie jest traktowane jak brak płatności. W piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 grudnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.683.2019.1.WN) czytamy:
Reasumując, fakt pobrania kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia Zleceniobiorcy nie stanowi nieuregulowanej należności, o której mowa w art. 89b ustawy o VAT. Skoro zaś nie mamy do czynienia z nieuregulowaniem kwoty wynikającej z faktury, o którym mowa w art. 89b ustawy VAT, to konsekwentnie w opisanym zdarzeniu przyszłym, Spółka nie ma obowiązku dokonywać korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną należność dotyczącej kaucji gwarancyjnej, dla której termin płatności zgodnie z umową przekracza 90 dni.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right