Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-03-24

Jakie są konsekwencje opóźnień w otrzymaniu dokumentów potwierdzających dokonanie WDT

Zastosowanie stawki 0% do WDT wymaga uzyskania dokumentów potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty. Dokumenty te sprzedawca winien zgromadzić w ściśle określonych terminach. Ich brak może wiązać się bowiem z obowiązkiem zastosowania stawek krajowych. Uzyskanie dokumentów w późniejszym terminie umożliwia jednak dokonanie korekty i zastosowanie stawki 0%.

WDT podlega opodatkowaniu według stawki 0%. Zastosowanie stawki preferencyjnej jest jednak uzależnione od spełnienia warunków wynikających z przepisów art. 42 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o VAT. Odnoszą się one do statusu dostawcy i nabywcy towarów oraz właściwego udokumentowania wywozu towaru z terytorium kraju i dostarczenia go do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

  1. Terminy na uzyskanie dokumentów potwierdzających prawo do stawki 0% dla WDT

Ustawodawca wskazał wprost, kiedy sprzedawca powinien posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów z terytorium kraju i ich dostarczenie do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Otóż musi być w ich posiadaniu jeszcze przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy. Przypomnijmy, że dla WDT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy (art. 20 ust. 1 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00