Interpretacja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 2109, sygn. DD6.054.2.2020
Szanowna Pani Marszałek,
w odpowiedzi na interpelację nr 2109 Pana posła Tomasza Rzymkowskiego „w sprawie ujmowania wydatków w kosztach podatkowych”, przekazuję uprzejmie następujące wyjaśnienia.
Zagadnienie poruszone w treści wystąpienia dotyczy wątpliwości na gruncie skutków podatkowych płatności dokonanej na rachunek bankowy spoza Wykazu podatników VAT (tzw. białej listy podatników VAT, zwanej dalej również „Wykazem”), o którym mowa w art. 96b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług1, zwanej dalej „ustawą o VAT”, w kontekście obowiązujących przepisów oraz treści „Objaśnień podatkowych z dnia 20 grudnia 2019 r. Wykaz podatników VAT”.
Tytułem wstępu należy wskazać, że od dnia 1 stycznia 2017 r. dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł (art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, zwanej dalej „Prawem przedsiębiorców”). Spełnienie wspomnianych warunków pozwala uniknąć konsekwencji w postaci utraty możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zwanej dalej „ustawą o CIT” oraz ustawy z dnia 16 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej „ustawą o PIT”.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right