Symboliczna odpłatność za dzierżawę infrastruktury nie uprawnia gminy do odliczenia VAT od inwestycji
Wyrok NSA w składzie 7 sędziów z 28 października 2019 r. (sygn. akt I FSK 164/17) zawiera ważne wskazówki dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) w związku z realizacją przez nie inwestycji. W przypadku JST zawarcie umowy cywilnoprawnej i świadczenie w jej ramach odpłatnej usługi nie przesądza jeszcze o prawie do odliczenia VAT od zakupów związanych z tym świadczeniem. Jeśli nie dochodzi do faktycznej zmiany przeznaczenia inwestycji, gmina nie odliczy VAT od zakupów z nią związanych. Nie może dokonać korekty. Ponadto dzierżawa za symboliczną kwotę świadczy o tym, że umowa ma charakter sztuczny i ma na celu odzyskanie nieodliczonego VAT.
Wyrok NSA w składzie 7 sędziów z 28 października 2019 r. (sygn. akt I FSK 164/17) obrazuje pewną specyfikę VAT. Oprócz aspektu czysto formalnego i poza literalnym czytaniem przepisów istotne są pewne zasady ogólne w systemie VAT.
Na jakich zasadach miasto dzierżawiło swojej jednostce budżetowej wybudowaną inwestycję
Inwestycja w postaci składanego boiska sezonowego w ramach programu „A” (dalej: infrastruktura) początkowo nie była wykorzystywana do czynności opodatkowanych ze względu na swój charakter. Zatem miasto nie odliczało też VAT naliczonego. Jednak rozważając przekazanie infrastruktury w dzierżawę na podstawie umowy miejsko-gminnemu ośrodkowi kultury wystąpiło o interpretację. Ponieważ ośrodek miał być obciążony czynszem w wysokości kilkuset złotych rocznie, miasto zadało pytanie, czy uzyska prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tą inwestycją proporcjonalnie do pozostałego okresu korekty. Jego zdaniem prawo do korekty proporcjonalnej przysługiwało.