Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2019-11-22
Data publikacji: 2019-11-22

DGP: Biała lista wkrótce z sankcjami. Lepiej, by firmy nie zwlekały z przygotowaniami

Z białej listy podatników VAT można korzystać od 1 września br., ale dopiero od 1 stycznia 2020 r. stanie się to obowiązkowe. Wówczas każdy, kto wpłaci pieniądze na rachunek spoza tego wykazu, nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów podatkowych.

Trzeba podkreślić, że Ministerstwo Finansów, uruchamiając nowy wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT, czyli białą listę podatników VAT, zadbało o wystarczająco długi okres przejściowy. Biała lista funkcjonuje bowiem od 1 września br., lecz sankcje za wpłatę na rachunek spoza wykazu będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 r. Firmy mają więc całkiem sporo czasu na to, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu i sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, a także sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie. Okres przejściowy nieubłaganie zbliża się jednak ku końcowi, dlatego przedsiębiorcy nie mogą już odkładać na później przygotowań do korzystania z białej listy. Z tego powodu postanowiliśmy więc przedstawić im szczegółowo, na co powinni zwrócić uwagę jeszcze w tym roku.

W tym przypadku gorzej przedstawia się sytuacja dużych firm, które mają wielu kontrahentów i chciałyby zautomatyzować proces ich weryfikacji. Niestety dostawcy oprogramowań księgowych nie są na to gotowi, gdyż MF nadal nie dostarczyło wystarczających danych. Wystarczy wspomnieć, że nie zostały jeszcze wdrożone wszystkie zapowiadane przez resort funkcjonalności wykazu. A zapowiadany od miesięcy tzw. plik płaski, który ma pozwolić na masową weryfikację rachunków, nie jest jeszcze dostępny. Przedstawiono tylko jego specyfikację, przy czym wcale nie ma pewności, że jest to już jej ostateczna wersja. Z kolei mali przedsiębiorcy mogą mieć problem, jeżeli wykorzystują na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej ROR-y, bo na białej liście ich nie będzie. Wprawdzie tylko z tego powodu nie staną się od razu niewiarygodni dla kontrahentów, ale ci ostatni i tak mogą zrezygnować ze współpracy, aby uniknąć konieczności zawiadamiania urzędu skarbowego o dokonaniu przelewu na konto spoza wykazu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00