Artykuł
Zmiany 2020! Biała lista podatników VAT - sankcje
Już 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie przepisy określające sankcje dla podatników dokonujących płatności na rachunki spoza wykazu, o którym mowa w art. 96b ustawy o VAT (czyli spoza białej listy). To zatem najwyższy czas, aby poznać te przepisy. Pomoże w tym niniejszy raport, w którym szeroko i na przykładach omówione zostały przepisy regulujące prowadzenie wskazanego wykazu oraz sankcje wchodzące w życie w 2020 r.
1. Wstęp
Od 13 stycznia 2018 r. do ustawy o VAT został dodany art. 96b. Początkowo zawierał on przepisy przewidujące prowadzenie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej wykazów podmiotów:
- w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru jako podatnicy VAT zgodnie z art. 96 ust. 9 albo 9a ustawy o VAT,
- których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.
Wykazy te były prowadzone w formie elektronicznej, ale odrębnie. Podatnicy sygnalizowali niespójności, które były efektem prowadzenia dwóch wykazów oraz potrzebę ich uzupełnienia o dodatkowe informacje.
Między innymi z tego powodu przepisy art. 96b ustawy o VAT zostały z 1 września 2019 r. gruntownie znowelizowane. Najważniejsza zmiana polegała na połączeniu wskazanych wykazów w jeden dokument. Dodatkowo wykaz ten został rozszerzony o:
- informacje o podmiotach zarejestrowanych jako podatnicy VAT, czyli dane dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z VAT,
- dane o numerach rachunków wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym (zob. dodany art. 96b ust. 3 pkt 13 ustawy o VAT).
Zmiany objęły też charakter i funkcję tworzonego wykazu. Mianowicie do końca 2019 r. wykaz, o którym mowa w art. 96b ustawy o VAT, pełni wyłącznie funkcję informacyjną. Zmieni się to z początkiem 2020 r. 1 stycznia 2020 r. do ustaw o podatku dochodowym oraz Ordynacji podatkowej zostaną bowiem dodane przepisy określające sankcje z tytułu dokonywania płatności na rachunki inne niż wskazane w Wykazie podatników VAT. Zatem rola wykazu 1 stycznia 2020 r. zmieni się zatem zasadniczo. Oprócz funkcji czysto informacyjnej będzie on pełnił funkcję urzędowego, oficjalnego rejestru rachunków podatników VAT. Zapłata na inne rachunki będzie za sobą pociągała istotne ekonomiczne konsekwencje.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right