Od listopada – obowiązkowy split payment i wiążąca informacja stawkowa
Pierwszy dzień listopada to moment wejścia w życie kolejnych już w drugim półroczu 2019 r. istotnych zmian w ustawie o VAT. Od tego dnia, płacąc za niektóre towary i usługi, podatnicy muszą stosować podzieloną płatność. Dotychczas split payment był dobrowolny. Od 1 listopada 2019 r. w określonych przypadkach podatnik został zobligowany stosować taką procedurę. Uchybienie nowym obowiązkom może powodować nieprzyjemne konsekwencje. W listopadzie rozpoczynają swoje obowiązywanie również przepisy dotyczące całkiem nowej instytucji, jaką jest wiążąca informacja stawkowa (WIS), czyli nowe zasady weryfikacji stawek VAT. W publikacji przedstawiamy zmiany, które zaczęły obowiązywać 1 listopada.
Z dniem 1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o VAT, którymi ustawodawca wprowadził obowiązek stosowania podzielonej płatności przy regulowaniu niektórych zobowiązań.
Przypomnijmy, że split payment polega na:
- rozdzieleniu płatności wynikającej z faktury na kwotę netto i kwotę VAT,
- dokonaniu wpłaty tych kwot na dwa odrębne rachunki (rachunek rozliczeniowy i rachunek VAT).
Zasady regulowania zobowiązań za pomocą split payment w formule fakultatywnej, co do zasady, pozostały bez zmian. Dodane zostały unormowania odnoszące się do tych transakcji, wobec których zachodzi obowiązek stosowania podzielonej płatności. Należy podkreślić, że przy identyfikacji obowiązku stosowania takiej metody zapłaty prawodawca nie posłużył się kryterium podmiotowym, ale przedmiotowym z uwzględnieniem wskaźnika wartości transakcji. Jakie warunki decydują o tym, że podatnik ma obowiązek zastosować mechanizm podzielonej płatności przedstawiamy w tabeli 1.
Tabela 1. Kiedy podatnik ma obowiązek stosować split payment
Lp. | Podatnik ma obowiązek dokonania zapłaty z zastosowaniem split paymentu, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
|
1. | dokonuje zapłaty (wpłaca zaliczkę) za nabyte towary lub usługi wymienione w do ustawy o VAT |