Artykuł
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami
7 sierpnia 2019 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów uchwałę nr 9/2019 Komitetu Standardów Rachunkowości z 9 lipca 2019 r. w sprawie przyjęcia stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami.
Stanowisko weszło w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów oraz ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2019 r., z możliwością jego wcześniejszego zastosowania.
W razie potrzeby doprowadzenia do porównywalności danych za rok ubiegły stosuje się KSR nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja”.
Celem Stanowiska jest:
- uściślenie zasad ujmowania i wyceny rozrachunków z kontrahentami,
- uszczegółowienie zasad przeliczania rozrachunków w walutach obcych na walutę polską,
- wyjaśnienie wątpliwości w zakresie relacji między definicjami należności i zobowiązań dotyczących kontrahentów a aktywami finansowymi i zobowiązaniami finansowymi.
Zakres stosowania
Stanowisko obejmuje zasady ujmowania, wyceny, prezentacji oraz inwentaryzacji rozrachunków z kontrahentami, zwanych inaczej „rozrachunkami handlowymi”, w jednostkach, które sporządzają sprawozdania finansowe na podstawie załączników nr 1, 4, 5 lub 6 do ustawy.
Stanowisko nie odnosi się do kwestii podatkowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy postanowienia prawa podatkowego wpływają na wartość rozrachunków z kontrahentami ujętych w księgach rachunkowych jednostki.
UWAGA!
Stanowisko nie wyjaśnia zasad przeliczania rozrachunków w walutach obcych do celów podatku dochodowego i podatku VAT.
I. Rozrachunki z kontrahentami a aktywa finansowe i zobowiązania finansowe
Podstawową kwestią, która wpływa na sposób ujęcia, wyceny i prezentacji w sprawozdaniu finansowym rozrachunków z kontrahentami jest przyjęta w ustawie relacja między tymi kategoriami majątkowymi a aktywami finansowymi i zobowiązaniami finansowymi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right