Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2019-08-27

Cyfrowa rewolucja w obrocie olejem opałowym od 1 września 2019 r.

1 września 2019 r. rozpoczęła się cyfrowa rewolucja w obrocie olejem opałowym. Jej skutkiem jest likwidacja stosowanych przez 18 lat papierowych oświadczeń nabywców oleju opałowego. Oświadczenia będą składane elektronicznie w systemie SENT. Uczestnicy obrotu paliwami opałowymi muszą dokonać rejestracji jako tzw. pośredniczące podmioty olejowe (sprzedawcy) lub zużywające podmioty olejowe (nabywcy). Nowe przepisy co prawda weszły w życie 1 września 2019 r., jednak do 31 marca 2020 r. ustawodawca przewidział okres przejściowy. Oznacza to, że przedsiębiorcy handlujący olejami opałowymi i nabywcy takich olejów mogą do końca marca 2020 r. sprzedawać lub kupować paliwa do celów grzewczych na dotychczasowych zasadach.

Rewolucję w obrocie olejem opałowym wprowadziła ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw.

1. Na czym polegają zmiany w obrocie olejem opałowym

Nowym systemem został objęty obrót olejem przeznaczonym do celów opałowych. Obrót takim olejem z zachowaniem nowych zasad podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką akcyzy w wysokości 232 zł/1000 litrów lub 64 zł/1000 kg (w zależności od rodzaju oleju).

Zarówno sprzedawcy, jak i zużywający olej zostali zobowiązani do rejestracji i uzyskania odpowiedniego statusu „akcyzowego”. Konieczna jest także elektroniczna rejestracja w systemie SENT:

  • wszystkich transakcji sprzedaży, zarówno tych związanych z przemieszczaniem oleju, jak i „stacjonarnych”;
  • umów okresowych i ich rozliczanie (saldowanie).

Sprzedawca oraz nabywca nie będą musieli dokonywać rejestracji w systemie SENT wyłącznie w przypadku sprzedaży oleju opałowego przez podmioty:

  • posiadające status tzw. pośredniczących podmiotów olejowych,
  • dokonujące sprzedaży tego oleju w opakowaniach jednostkowych o masie brutto nieprzekraczającej 30 kg lub o objętości nieprzekraczającej 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów dla jednego kupującego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00