Pakiet paliwowy po zmianach – więcej podatników zobowiązanych do wcześniejszej zapłaty VAT
Od 1 września 2019 r. obowiązuje nowy wykaz paliw objętych pakietem paliwowym. Obowiązek zapłaty VAT w ciągu 5 dni od przywiezienia z UE do Polski dotyczy paliw ciekłych w rozumieniu Prawa energetycznego, a nie - jak to było dotychczas - tylko paliw silnikowych. Nie ma już także znaczenia przeznaczenie paliw ciekłych. Podmioty, które sprowadzały paliwa ciekłe, nieobjęte dotychczas pakietem paliwowym, teraz będą musiały uzyskać koncesję. Aby nie doprowadzić do zaburzeń w działalności tych podmiotów, ustawodawca przewidział 3-miesięczny okres przejściowy.
Pakiet paliwowy obowiązuje od 2016 r. Był już kilka razy nowelizowany. Ostatnia nowelizacja z 4 lipca 2019 r. również wprowadziła istotne zmiany, mające na celu dalsze uszczelnienie rozliczeń podatkowych w zakresie obrotu paliwami. Zmiany obowiązują już od 1 września 2019 r. Ustawodawca przewidział pewne okresy przejściowe na dostosowanie się podmiotów prowadzących działalność w tym obszarze do nowych regulacji.
Przepisy pakietu paliwowego wprowadziły do rozliczeń VAT szczególną procedurę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw ciekłych, tj. obowiązek przyspieszonego płacenia VAT. Przepisy art. 103 ust. 5a ustawy o VAT określają trzy szczególne terminy zapłaty VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw wymienionych w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT.