Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-05-28

Jak rozliczać zakupy opłacane za pomocą kart paliwowych – konsekwencje wyroku TSUE

Z najnowszego wyroku TSUE z 15 maja 2019 r. w sprawie C-235/18 wynika, że nie wszystkie transakcje nabycia towarów, za które płacimy kartą paliwową, są dostawą towarów. Ani emitenci kart, którzy refakturują koszty paliwa, ani ich klienci, którzy otrzymują refaktury, nie mogą odliczać VAT od tych zakupów. W takiej sytuacji emitent udostępniający klientom karty paliwowe nie sprzedaje paliwa, tylko świadczy usługę finansową (kredytową), która jest zwolniona z podatku. A transakcja zwolniona z VAT nie daje prawa do odliczenia.

15 maja 2019 r. TSUE wydał wyrok w sprawie C-235/18. Dotyczyła ona odliczania VAT od zakupów opłacanych kartą paliwową. Kontrowersje wokół wyroku dotyczą przede wszystkim tego, kogo dotyczy to orzeczenie i jakie skutki może wywołać dla podatników.

Na rynku mamy do czynienia z wieloma rodzajami kart paliwowych. W ofercie są karty paliwowe wystawiane przez podatników:

  • którzy są jednocześnie faktycznymi sprzedawcami paliwa,
  • innych niż podmioty faktycznie sprzedające paliwo, tzw. emitentów kart.

 

TSUE rozstrzygał w zakresie wątpliwości dotyczących sytuacji, kiedy to karty paliwowe są wystawiane przez podmioty, które nie są faktycznymi sprzedawcami paliwa. Wydany wyrok stanowi odpowiedź na pytanie prejudycjalne, z którym wystąpił do Trybunału Naczelny Sąd Administracyjny (zob. postanowienie NSA z 23 listopada 2017 r., sygn. akt I FSK 63/16).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00