Artykuł
Jakie obowiązki w zakresie PPK będą miały firmy od 1 lipca 2019 r.
Od 1 lipca 2019 r. podmioty, które w ostatnim dniu grudnia 2018 r. zatrudniały co najmniej 250 osób, jako pierwsza grupa zostaną objęte ustawą o PPK. Nakłada ona szereg nowych obowiązków związanych z zapewnieniem zatrudnionym osobom możliwości oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych. Podmioty zatrudniające będą zobowiązane finansować wpłaty do PPK m.in. swoim pracownikom i zleceniobiorcom.
Pracowniczy plan kapitałowy (PPK) to nowa forma dodatkowego, powszechnego, długoterminowego oszczędzania w okresie aktywności zawodowej osób zatrudnionych. Środki gromadzone w PPK będą pochodziły z:
- wpłat finansowanych przez osobę zatrudnioną (uczestnika PPK),
- wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający,
- dopłat ze strony państwa (finansowanych z Funduszu Pracy).
Źródła i wysokość wpłat do PPK
System PPK został tak skonstruowany, że zarówno podmiot zatrudniający, jak i państwo partycypują w gromadzeniu oszczędności przez uczestnika PPK tylko wtedy, gdy on sam finansuje przynajmniej wpłatę podstawową. Nie ma zatem możliwości, by np. pracodawca ponosił ciężar wpłat do PPK, jeśli w tym samym czasie pracownik nie finansuje swojej wpłaty.
UWAGA!
Podmiot zatrudniający finansuje wpłaty do PPK tylko tym zatrudnionym, którzy są uczestnikami PPK i również finansują swoją wpłatę.
Zgromadzone w PPK środki stanowią prywatną własność uczestnika PPK, z których ten może korzystać w sposób określony w ustawie o PPK. Zasadniczo fundusze te mają być wykorzystane po osiągnięciu 60 roku życia. Zgromadzone w PPK środki podlegają dziedziczeniu.
UWAGA!
W razie równoległego zatrudnienia u więcej niż jednego podmiotu zatrudniającego można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK.
Kto stosuje ustawę o PPK od 1 lipca 2019 r.
Największe podmioty będą podlegały ustawie o PPK od 1 lipca 2019 r. (z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych, które zostaną objęte tym systemem wraz z ostatnią grupą podmiotów zatrudniających,tj. od 1 stycznia 2021 r.). Kryterium decydującym o dacie objęcia ustawą o PPK jest wielkość zatrudnienia, bez przeliczania stanu zatrudnionych na pełne etaty. Jeśli 31 grudnia 2018 r. podmiot zatrudniał co najmniej 250 osób zdefiniowanych w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK (zob. tabela poniżej), wówczas od 1 lipca 2019 r. wchodzi do systemu PPK. Mniejsza liczba zatrudnionych zasadniczo odsuwa w czasie ten obowiązek (art. 134 ust. 1 ustawy o PPK).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right