Kasy online – nowe przepisy już od 1 maja 2019 r.
Od 1 maja 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT i ustawy - Prawo o miarach. Wprowadza ona do systemu prawnego kasy online. Są to kasy umożliwiające bieżące przesyłanie danych o sprzedaży do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Mają one zastąpić obecnie funkcjonujące kasy z papierowym zapisem kopii i kasy z elektronicznym zapisem kopii. Proces wymiany kas ma się odbywać stopniowo.
Z nowego brzmienia przepisów ustawy o VAT (art. 111) wynika, że głównym celem ustawodawcy jest całkowite zastąpienie funkcjonujących obecnie urządzeń kasami online. Zatem każdy z podatników, który jest lub będzie zobowiązany do używania kas rejestrujących, wcześniej czy później będzie zobowiązany do zakupu (dzierżawy, najmu, leasingu) kasy rejestrującej online. Wejście w życie nowych przepisów nie oznacza - jak zaznaczyliśmy - natychmiastowego obowiązku wdrożenia tego typu kas u wszystkich podatników, ale rozpoczęcie procesu wprowadzania kas online na rynek.
Kto będzie musiał wprowadzić kasy online
Ministerstwo Finansów już dawno wytypowało rodzaje działalności, które - zdaniem MF - są szczególnie „podejrzane”, czyli takich, w których istnieje duże ryzyko występowania sprzedaży nieewidencjonowanej. Dlatego też podatnicy prowadzący tego rodzaju działalności będą musieli wprowadzić kasy online w konkretnie wskazanych terminach. W tabeli przedstawiamy rodzaje tych działalności oraz termin obowiązkowego wprowadzenia kas online u podatników prowadzących działalność w tym zakresie. Ustawodawca podzielił rodzaje działalności na trzy grupy. Pierwsza z nich ma wdrożyć kasy online już od 1 stycznia 2020 r., druga - od 1 lipca 2020 r., a trzecia - od 1 stycznia 2021 r.