Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2019-03-20

Różnice kursowe – wybrane zagadnienia

W zakresie rozliczania różnic kursowych wiele wątpliwości budzą m.in. operacje dotyczące otrzymanych zaliczek, transakcje na rachunku walutowym.

Jak ustalić różnice kursowe w przypadku otrzymania zaliczki na poczet WDT

Otrzymanie zaliczki na poczet WDT nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, gdyż nie przewiduje tego art. 20 ustawy o VAT. Podatnik, który otrzyma taką zaliczkę, nie ma też obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej (art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Zaliczka otrzymana przez sprzedawcę na poczet WDT pozostaje bez wpływu na rozliczenie w VAT. Nie należy jej wykazywać ani w ewidencji sprzedaży VAT, ani w sporządzanej na jej podstawie deklaracji VAT. Opodatkowaniu będzie podlegała dopiero dostawa towarów dokonana w ramach WDT.

Pomimo że otrzymanie zaliczki na poczet WDT jest neutralne dla celów VAT, to jej otrzymanie należy ująć w księgach rachunkowych. Natomiast po zrealizowaniu dostawy towarów należy także rozliczyć całą transakcję, w tym powstałe różnice kursowe, dla celów podatku dochodowego.

Zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i prawa bilansowego otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów nie powoduje powstania przychodu. Dla celów podatkowych przychód z tytułu WDT powstaje zwykle w dniu wydania towarów (art. 14 ust. 1c updof oraz art. 12 ust. 3a updop).

PRZYKŁAD 1

Na rachunek walutowy jednostki 10 września 201X r. wpłynęła zaliczka w kwocie 5000 euro na poczet przyszłej dostawy towarów w ramach WDT. Średni kurs euro z dnia poprzedzającego wpływ waluty wynosił 4,2129 zł/euro.

15 września 201X r. jednostka będąca producentem wyrobów dokonała ich dostawy w ramach WDT. Tego samego dnia wystawiono fakturę na kwotę 20 000 euro. Średni kurs euro z dnia poprzedzającego powstanie przychodu wynosił 4,2090 zł/euro.

25 września 201X r. na rachunek walutowy jednostki wpłynęła pozostała kwota należności, tj. 15 000 euro. Średni kurs euro z dnia poprzedzającego wpływ waluty wynosił 4,2200 zł/euro.

 

Ewidencja zdarzeń związanych z ustaleniem różnic kursowych od transakcji stanowiącej WDT, na poczet której jednostka otrzymała zaliczkę w walucie obcej, może przebiegać następująco:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00