Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-12-20

Czy można stosować odwrotne obciążenie, gdy kompleksowa usługa świadczona przez generalnego wykonawcę nie jest wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy o VAT

Od 1 stycznia 2017 r. ustawodawca wprowadził do ustawy o VAT rozwiązanie polegające na objęciu mechanizmem odwrotnego obciążenia szeroko rozumianych usług budowlanych wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Mimo że przepisy te obowiązuje już 2 lata, ich stosowanie nadal wzbudza kontrowersje. Szczególnie że Dyrektor KIS w wydanych w 2018 r. interpretacjach indywidualnych uznawał, że podatnik świadczący usługę budowlaną na rzecz generalnego wykonawcy, który odsprzedaje inwestorowi usługę kompleksową niewymienioną w załączniku nr 14 nie może zostać uznany za podwykonawcę w rozumieniu ustawy o VAT.

W przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT podatnikiem jest usługobiorca, o ile zostały spełnione pewne warunki dotyczące jego statusu oraz statusu usługodawcy.

1. Warunki, których spełnienie zobowiązuje do stosowania odwrotnego obciążenia

Przypomnijmy, że mechanizm odwrotnego obciążenia - w odniesieniu do wymienionych usług - będzie miał zastosowanie w sytuacji, gdy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00