Artykuł
Jak w 2019 r. będą fakturowane czynności wykonane w ramach przetargów lub umów o koncesję
Zamawiający będzie miał obowiązek przyjęcia przesłanych drogą elektroniczną ustrukturyzowanych faktur oraz innych dokumentów elektronicznych związanych z realizacją zamówień publicznych, koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwa publiczno-prywatnego. Służyć do tego będzie specjalna platforma stworzona przez Ministra Gospodarki. To wykonawca będzie decydował, czy skorzysta z tego systemu. Nowe przepisy będą obowiązywały od 18 kwietnia 2019 r.
Ustawa z 9 listopada 2018 r. o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym (dalej ustawa o elektronicznym fakturowaniu) została opublikowana w Dz.U. poz. 2191. Wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych. Mimo że dotyczy zasad fakturowania, nie wprowadza zmian w ustawie o VAT. Odrębnie reguluje te kwestie dla czynności wykonanych w ramach zamówień publicznych.
Od kiedy stosujemy nowe zasady fakturowania
Nowa ustawa będzie obowiązywała od 18 kwietnia 2019 r., ale w przypadkach:
- zamówień, konkursów, koncesji których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro;
- do umów o partnerstwie pbliczno-prawnym w których nie ma zastosowania ustawa z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi ani ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych,