Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-11-15

Nadpłacony podatek VAT - postępowanie

W sytuacji wystąpienia nadwyżki, czyli wtedy, gdy podatek naliczony jest wyższy od należnego, najprostszym rozwiązaniem (ale nie jedynym) jest wystąpienie o zwrot "nadwyżki" podatku na rachunek bankowy. Często jednak nie jest ono najkorzystniejsze dla przedsiębiorcy.

Nadwyżka VAT

Dokonanie bezpośredniego zwrotu na rachunek bankowy przedsiębiorstwa

Jeśli chcesz otrzymać zwrot VAT na Twoje konto firmowe, powinno to znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednich pozycjach deklaracji VAT-7, VAT-7K.

Niestety możesz czekać dość długo na zwrot środków. Podstawowym terminem jest 60 dni (licząc od dnia złożenia deklaracji z wykazaną kwotą nadwyżki). Termin ten może być przedłużony przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania Twojego rozliczenia, a także rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami, będących przedmiotem rozliczenia.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z mechanizmu podzielonej płatności (split payment) mogą liczyć na przyśpieszony termin zwrot VAT. Przy korzystaniu z mechanizmu, zwrot podatku na rachunek VAT będzie odbywał się w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00