Rozliczanie VAT w imporcie towarów spoza UE
Import towarów jest określony w ustawie o podatku VAT jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (poza UE) na terytorium Unii Europejskiej. W odróżnieniu od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), aby można było mówić o imporcie przywóz towarów do Polski, musi nastąpić z kraju spoza Unii Europejskiej.
Miejscem importu jest (z pewnymi wyjątkami), zawsze to państwo Unii Europejskiej, na którego terenie towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium UE. Jeśli jednak towary zostaną objęte z momentem ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej jedną z następujących procedur lub przeznaczeń celnych:
- procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń
- procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych
- procedurą składu celnego
- procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego
- przeznaczeniem - wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego
- wówczas miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom i przeznaczeniom.
Przy imporcie towarów spoza Unii Europejskiej koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi przepisami celnymi, np. ze stawkami celnymi obowiązującymi w Unii Europejskiej. Zapoznaj się również z przepisami ustawy o VAT dotyczącymi rozliczenia podatku VAT przy imporcie towarów (Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów). Sposób rozliczenia VAT jest uzależniony od procedury i dokumentów składanych do rozliczenia należności celnych, które zostaną zastosowane przy wwozie towaru na terytorium Unii Europejskiej