Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-10-25

Trzynastka dla pracownicy na macierzyńskim

Pracownica do dnia 31.03.2018 przebywała na zasiłku rodzicielskim, następnie wróciła do pracy i po 3 dniach przyniosła zwolnienie ze względu na ciążę. Macierzyński zacznie się jeszcze w tym roku. Czy przysługuje jej prawo do trzynastki? Jeśli tak, to obliczam z 3 dni pracy w kwietniu oraz z dodatku stażowego za okres chorobowego?

Tak, pracownica ma prawo do trzynastki. Podstawę należy obliczyć z 3 dni pracy w kwietniu oraz z dodatku stażowego za okres chorobowego.

Pracownica ma prawo do „trzynastki”

Prawo do „trzynastki” wynika z ustawy z 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1872). Ustawa ta określa zasady nabywania prawa oraz ustalania wysokości i wypłacania trzynastej pensji. Przepisy przewidują kilka możliwych sytuacji, łącząc prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego z przepracowaniem konkretnego okresu w roku kalendarzowym. Co do zasady pracownik, który przepracował u danego pracodawcy pełny rok kalendarzowy, otrzyma dodatkowe wynagrodzenie w całości. Natomiast pracownik, który przepracował okres krótszy - otrzyma „trzynastkę” w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia, pod warunkiem jednak, że okres ten obejmuje co najmniej 6 miesięcy efektywniej pracy w danym roku. W wyjątkowych przypadkach pracownik, który nie przepracował 6 miesięcy w danym roku, również otrzyma „trzynastkę”. Przypadki te określa art. 2 ust. 3 ustawy z 12.12.1997 r., wymieniając m.in. korzystanie z urlopu wychowawczego, macierzyńskiego, rodzicielskiego lub ojcowskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00