Artykuł
Na co można przeznaczyć kapitał zapasowy
Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy jest odzwierciedleniem dodatkowego własnego źródło finansowania składników aktywów. Co za tym idzie - poprzez przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk. W związku z tym nie następuje wypłata środków pieniężnych wspólnikom w formie dywidendy.
Jeśli jednostka nie wypłaci wspólnikom dywidendy, zyskuje dodatkowe źródło finansowania np. inwestycji, zakupu środków trwałych.
W wyniku takiego zdarzenia następuje tylko zmiana wartości w poszczególnych pozycjach aktywów. Dla przykładu zakup środka trwałego powoduje zwiększenie wartości majątku trwałego i zmniejszenie wartości środków pieniężnych. Natomiast kapitał zapasowy, będący źródłem finansowania majątku, pozostaje bez zmian.
UWAGA!
Dokonanych wydatków nie ewidencjonuje się w powiązaniu z kapitałem zapasowym. Poczynione wydatki nie zmniejszą tego kapitału.
Utworzenie kapitału zapasowego
Kapitał zapasowy tworzą przede wszystkim spółki kapitałowe. Jednak nie wszystkie spółki kapitałowe mają obowiązek tworzenia tego kapitału.
Do tworzenia kapitału zapasowego zostały zobowiązane, na podstawie art. 396 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółki akcyjne. W myśl tej ustawy spółki akcyjne powinny utworzyć kapitał zapasowy w wysokości co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right