Artykuł
Czy dłużnik może opłacić ubezpieczoną fakturę na rzecz ubezpieczyciela z wykorzystaniem split payment
Zdaniem Ministerstwa Finansów dłużnik nie może dokonać wpłaty w ramach regresu ubezpieczeniowego na rzecz ubezpieczyciela z wykorzystaniem split payment. Jednak MF nie wypowiedziało się już, czy w przypadku dokonania przez dłużnika płatności na rzecz ubezpieczyciela z wykorzystaniem tego mechanizmu ubezpieczyciel będzie na podstawie art. 108a ust. 5 ustawy o VAT solidarnie odpowiadał za niewykonanie zobowiązania podatkowego ubezpieczającego? Dlatego na razie zakłady ubezpieczeń muszą się liczyć z ryzykiem odpowiedzialności solidarnej w związku z otrzymywaniem płatności dokonywanych w ramach regresu ubezpieczeniowego z wykorzystaniem split payment.
Istnieją wątpliwości, czy płatności dokonywane w ramach regresu ubezpieczeniowego mogą być wykonane z wykorzystaniem split payment. Wyjaśnienia tej kwestii udzieliło Ministerstwo Finansów, jednak udzielona odpowiedź nie rozwiała wszystkich wątpliwości.
Czy dłużnik może dokonać wpłaty na rzecz zakładu ubezpieczeniowego z wykorzystaniem split payment
Obecnie istnieje możliwość ubezpieczenia należności. W takich przypadkach w związku z wystąpieniem szkody w postaci braku uregulowania należności przez kontrahenta (dłużnika) zakład ubezpieczeniowy wypłaca wierzycielowi odszkodowanie, czego skutkiem jest przejście na zakład ubezpieczeń roszczenia wobec dłużnika (co wynika z art. 828 § 1 Kodeksu cywilnego). Jest to tzw. roszczenie zwrotne. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy w takim przypadku dłużnik może dokonać wpłaty na rzecz zakładu ubezpieczeniowego z wykorzystaniem split payment.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right