Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-08-17

Wymogi sprawozdawcze spółek w likwidacji wynikające z przepisów ustawy o rachunkowości

Spółki handlowe prowadzące księgi handlowe na dzień poprzedzający postawienie w stan likwidacji powinny zamknąć księgi rachunkowe. A na następny dzień, tj. na dzień postawienia w stan likwidacji, powinno nastąpić otwieranie ksiąg rachunkowych spółki w likwidacji. Sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający postawienie w stan likwidacji sporządza się przy założeniu braku kontynuacji działalności.

Czynności na dzień poprzedzający dzień postawienia w stan likwidacji

Spółki handlowe prowadzące księgi handlowe na dzień poprzedzający postawienie w stan likwidacji powinny zamknąć księgi rachunkowe. A na następny dzień, tj. na dzień postawienia w stan likwidacji, powinno nastąpić otwieranie ksiąg rachunkowych spółki w likwidacji.

Sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający postawienie w stan likwidacji sporządza się przy założeniu braku kontynuacji działalności. Jak wynika z art. 5 ust. 2 ustawy o rachunkowości (u.rach.): „Przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne. Wykazane w księgach rachunkowych na dzień ich zamknięcia stany aktywów i pasywów należy ująć w tej samej wysokości, w otwartych na następny rok obrotowy księgach rachunkowych”.

WAŻNE! Przy stosowaniu przyjętych zasad (polityki) rachunkowości przyjmuje się założenie, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan likwidacji lub upadłości, chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym.

Ustalając zdolność jednostki do kontynuowania działalności, kierownik jednostki powinien uwzględnić wszystkie informacje dostępne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, dotyczące dającej się przewidzieć przyszłości, obejmującej okres nie krótszy niż jeden rok od dnia bilansowego. Tak jak z samego przepisu też wynika, postawienie w stan likwidacji jednostki oznacza brak kontynuacji działalności. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to likwidacja upadłościowa, czy likwidacja zwykła, np. na podstawie uchwały wspólników. Postawienie spółki w stan likwidacji oznacza brak kontynuacji działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00